A gazdasági krízis kényszere és a meggyőző parlamenti többség ereje együttesen állít elő új politikai minőséget egy új világrend kialakulása közepette.
„Akár gesztusként is értékelhető, hogy ha néhány hónapot késve is, de hétfőn maga a kormányfő találkozott az érdekegyeztető tanács tagjaival. Láthatóan a testület tagjai is erre az álláspontra helyezkedtek, diplomatikusak voltak, érzékeltetve: egy épp hogy megkezdődőtt párbeszédet nem ront el az ember azzal, hogy belegyalogol a másikba. Igaz, a miniszterelnök rögtön értésükre adta, hogy ő a nap minden percében a kétharmados felhatalmazás szerint cselekszik, a kormányprogram valamennyi betűje maga a választási program, azt pedig jó ha tudják, hogy az érdekegyeztetés írásba foglalt koreográfiája sincs kőbe vésve. Orbán Viktor tehát nem köntörfalazott – a miértről nem, de a hogyanról, a mértékekről beszélgethetnek (sic!) majd, azaz mindkét fél nyitott volt a további tárgyalásokat illetően.
A találkozó leginkább bizonyos cövekek lerakására szolgált, például annak tárgyában, hogy ki, kit és milyen jogosítványokkal képvisel. Ezen sopánkodni, a történteknek különböző értelmezést adni felesleges, hiszen április óta jól kivehető, hogy az addig hangos, mindenféle ellentartásra berendezkedett érdekvédelmi szervezetek elcsendesedtek, türelmesek és türelemre intenek. Nincs ezzel baj, hiszen lehetséges, hogy most sajátítják el azt a képességet, hogy saját szűk lobbiérdekeiken fölülemelkedjenek.”